World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

Turkey at the 2005 Mediterranean Games

Article Id: WHEBN0002260526
Reproduction Date:

Title: Turkey at the 2005 Mediterranean Games  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: Turkey at the Mediterranean Games, 2005 Mediterranean Games, Bünyamin Sudaş, Özge Akın, Oğuzhan Tüzün
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

Turkey at the 2005 Mediterranean Games


Turkey (listed as TUR) participated in the 2005 Mediterranean Games in Almería, Spain. With one hundred female and one hundred ninety-six male athletes participating, Turkey garnered seventy-three medals, marking this as its most successful participation in an international multi-sport gaming event in its history.

Medal Name Sport Event
 Gold Eşref Apak Athletics Men's Hammer Throw
 Gold Turkey Basketball Women's Team
 Gold Atagün Yalçınkaya Boxing Men's 51 kg
 Gold Bülent Ulusoy Boxing Men's 69 kg
 Gold Selim Tataroğlu Judo Men's + 100 kg
 Gold Belkız Zehra Kaya Judo Women's + 78 kg
 Gold Yıldız Aras Karate Women's Open
 Gold Turkey Volleyball Women's Team
 Gold Gülbeyi Aktı Weightlifting Men's 56 kg - Snatch
 Gold Sedat Artuç Weightlifting Men's 62 kg - Clean and Jerk
 Gold Ekrem Celil Weightlifting Men's 69 kg - Clean and Jerk
 Gold Bünyamin Sudaş Weightlifting Men's 105 kg - Clean and Jerk
 Gold Nurcan Taylan Weightlifting Women's 53 kg - Snatch
 Gold Nurcan Taylan Weightlifting Women's 53 kg - Clean and Jerk
 Gold Emine Bilgin Weightlifting Women's 58 kg - Snatch
 Gold Selçuk Çebi Wrestling Men's Grecoroman 66 kg
 Gold Mahmut Altay Wrestling Men's Grecoroman 74 kg
 Gold Serhat Balcı Wrestling Men's Freestyle 84 kg
 Gold Hakan Koç Wrestling Men's Freestyle 96 kg
 Gold Aydın Polatçı Wrestling Men's Freestyle 120 kg
 Silver Turkey Archery Women's team
 Silver Selçuk Aydın Boxing Lightweight (60 kg)
 Silver Savaş Kaya Boxing Middleweight (75 kg)
 Silver İhsan Yıldırım Tarhan Boxing Light heavyweight (81 kg)
 Silver Turkey Football Men’s team
 Silver Turkey Golf Men’s team
 Silver Aynur Samat Judo Women’s 48–52 kg
 Silver Turkey Football Men's team
 Silver Yıldız Aras Karate Women’s +65 kg
 Silver Saim Kaya, Saim Kaya Rowing Men's double sculls
 Silver Mete Yeltepe Rowing Men's lightweight single sculls
 Silver Yusuf Dikeç Rowing Men 10 m Air pistol
 Silver Gülbeyi Aktı Weightlifting Men's 56 kg - Clean and Jerk
 Silver Sedat Artuç Weightlifting Men's 62 kg - Snatch
 Silver Yasin Arslan Weightlifting Men's 69 kg - Snatch
 Silver Reyhan Arabacıoğlu Weightlifting Men's 77 kg - Clean and Jerk
 Silver Mehmet Yılmaz Weightlifting Men's 77 kg - Snatch
 Silver Bünyamin Sudaş Weightlifting Men's 105 kg - Snatch
 Silver Sibel Özkan Weightlifting Women's 48 kg - Clean and Jerk
 Silver Serkan Özden Wrestling Men's Greco-Roman 84 kg
 Silver Yekta Yılmaz Gül Wrestling Men's Greco-Roman 120 kg
 Silver Tevfik Odabaşı Wrestling Men's freestyle 60 kg
 Silver Zeynep Yıldırım Wrestling Women's 51 kg
 Silver Fahrettin Özata Wrestling Men's freestyle 74 kg
 Bronze Derya Bard Sarıaltın Archery Women's individual
 Bronze Ercüment Olgundeniz Athletics Men's discus throw
 Bronze Turkey Athletics Women's 4x400 m Relay
 Bronze Binnaz Uslu Athletics 800 m
 Bronze Anzhela Atroshchenko Athletics Heptathlon
 Bronze Abdülkadir Koçak Boxing Light flyweight (48 kg)
 Bronze Serdar Avcı Boxing Bantamweight (54 kg)
 Bronze Yakup Kılıç Boxing Featherweight (57 kg)
 Bronze Önder Şıpal Boxing Super lightweight (64 kg)
 Bronze Hamza Hakan Sayın Golf Men’s Individual
 Bronze Bektaş Demirel Judo Men’s 60–66 kg
 Bronze Burhan Koçan Judo Men’s 81–90 kg
 Bronze Neşe Şensoy Yıldız Judo Women’s -48 kg
 Bronze Seda Karadağ Judo Women’s 73–78 kg
 Bronze Şevket Baştürk Karate Men’s -60 kg
 Bronze Zeynel Çelik Karate Men’s 75–80 kg
 Bronze Yusuf Başer Karate Men’s Open
 Bronze Vildan Doğan Karate Women’s -50 kg
 Bronze Gülcihan Ustaoğlu Karate Women’s 60–65 kg
 Bronze İhsan Emre Vural, Ahmet Yumrukaya Rowing Men's Lightweight coxless pair
 Bronze Halil İbrahim Öztürk Shooting Men 10 m Air rifle
 Bronze Ekrem Celil Weightlifting Men's 69 kg - Snatch
 Bronze Mehmet Yılmaz Weightlifting Men's 77 kg - Clean and Jerk
 Bronze Emine Bilgin Weightlifting Women's 58 kg - Clean and Jerk
 Bronze Erkan Dündar Wrestling Men's Greco-Roman 55 kg
 Bronze Uğur Tüfenk Wrestling Men's Greco-Roman 60 kg
 Bronze Mehmet Özal Wrestling Men's Greco-Roman 96 kg
 Bronze Ramazan Demir Wrestling Men's freestyle 55 kg
 Bronze Levent Kaleli Wrestling Men's freestyle 66 kg

Contents

  • Results by event 1
    • Archery 1.1
    • Artistic Gymnastics 1.2
    • Athletics 1.3
    • Basketball 1.4
    • Beach Volleyball 1.5
    • Boxing 1.6
    • Canoe Flat 1.7
    • Cycling Road 1.8
    • Equestrian 1.9
    • Fencing 1.10
    • Football 1.11
    • Golf 1.12
    • Handball 1.13
    • Judo 1.14
    • Karate 1.15
    • Rhythmic Gymnastics 1.16
    • Rowing 1.17
    • Sailing 1.18
    • Shooting 1.19
    • Swimming 1.20
    • Table Tennis 1.21
    • Tennis 1.22
    • Volleyball 1.23
    • Water Polo 1.24
    • Weightlifting 1.25
    • Wrestling 1.26
  • See also 2
  • References 3

Results by event

Archery

Men's individual

  • Mehmet Darılmaz - 14th place
  • Doğan Gürsel - 7th place
  • Okyay Tunc Küçükkayalar - 11th place

Women's individual

Women's team

  • Derya Bard Sarıaltın, Damla Günay, Zekiye Keskin Satır – defeated Italy by 236-232 - Silver medal

Artistic Gymnastics

Athletics

Men’s

  • İsmail Aslan 100 m, 200 m
  • Tuncay Örs 400 m Hurdles – 52.55’ – 8th place
  • Selahattin Çobanoğlu 800 m
  • Ramazan Çuğlan 1500 m
  • Halil Akkaş 3000 m Steeplechase
  • Abdülkadir Türk Half marathon – 1:08:10.00 - 9th place
  • Ercüment Olgundeniz Discus throw 59.16 m - Bronze medal
  • Eşref Apak Hammer throw – 77.88 m - Gold medal
  • Ferhat Çiçek Long jump – 7.50 m – 11th place
  • Ferhat Çiçek Triple jump – 16.03 m – 11th place
  • Fatih Yazıcı Shot put

Men’s handicap

  • Ömer Cantay 1500 m wheelchair 3:30.94 – 6th place

Women’s

  • Saliha Memiş 100 m - 12.09' 13th place at the semifinals
  • Esen Kızıldağ 100 m Hurdles 13.97’ – 7th place
  • Birsen Bekgöz 200 m - 24.33' 9h place at the semifinals, 400 m Hurdles - 50.03' 14th place at the semifinals
  • Pınar Saka 400 m – 54.75 – 7th place
  • Özge Gürler 400 m Hurdles - 58.24' 11th place at the semifinals
  • Anzhela Atroshchenko, Birsen Bekgöz, Özge Gürler, Saliha Memiş, Pınar Saka 4x100 m Relay – 45.93’ – 6th place
  • Anzhela Atroshchenko, Birsen Bekgöz, Özge Gürler, Saliha Memiş, Pınar Saka, Binnaz Uslu 4x400 m Relay – 3:40.75’ - Bronze medal
  • Binnaz Uslu 800 m – 2:02.68’ - Bronze medal
  • Türkan Bozkurt Erişmiş Half marathon – 1:17:56.00 - 5th place
  • Yeliz Ay 20 km Walk - not finished
  • Candeğer Kılınçer Oğuz High jump – 1.82 m – 5th place
  • Filiz Kadoğan Shot put 16.45 m - 5th place
  • Anzhela Atroshchenko Heptathlon (100 m Hurdles: 14.15’ – 4th place -, 200 m: 25.26’ 4th ace, 800 m: 2:16.61’ – 4th place, High jump: 1.70 m – 5th place, Javelin throw: 40.73 m – 4th place, Long jump: 6.17 m – 3rd place, Shot put: 13.22 m – 3rd place) - 5,870p - Bronze medal

Basketball

Men

Women

Beach Volleyball

Men

  • Semih Çıtak, Mehmet Akif Gürgen, Bülent Kandemir, Erkan Togan

Women

  • Ebru Bayram, Nejla Güçlü, Zülfiye Gündoğdu, Müjgan Keskin

Boxing

Canoe Flat

Men's

  • Akın Ağzer Çiçek K1 500 m
  • Fırat Akça K1 1000 m
  • Gökhan Bahadır, Tolga Turan K2 500 m
  • Abdurrahman Demir, Murat Zeki Güçlü K2 1000 m

Women's

  • İclal Maviş K1 500 m
  • Gamze Togay K1 500 m K1 1000 m

Cycling Road

Individual time trial

  • Kemal Küçükbay – 13th place
  • Mehmet Mutlu – 15th place

Road race

  • M. Mustafa Karaselek
  • Kemal Küçükbay
  • Mustafa Maral
  • Mehmet Mutlu
  • Orhan Şahin
  • Behçet Usta

Equestrian

Individual jumping

  • Sencer Can
  • İhsan Sencer Horasan
  • Hulki Karagülle
  • İskender Pisak
  • Ata Zorlu

Team jumping

  • Sencer Can, Sencer Horasan, Hulki Karagülle, Ata Zorlu

Fencing

Men's individual épée

  • Ulaş Barış Badoğlu

Men's individual foil

  • Adnan Özsanat
  • Utku Uluşahin

Men's individual sabre

  • Erdoğan Kızıldağ
  • Kerem Seyfi Yıldırım

Women's individual épée

  • Emel Işık

Women's individual foil

  • Ilgın Güçlüer
  • Tuğba Nilay Güngör

Football

Men

Golf

Men’s Individual

Team

Women’s Individual

  • Nejla Gerçek – 316p – 9th place
  • Zakire Korkmaz – 336p – 17th place
  • Elçin Ulu – 331p – 15th place

Team

  • Nejla Gerçek, Zakire Korkmaz, Elçin Ulu – 641p – 4th place

Handball

Men

  • Şevket Altuğ, Şenol Boyar, Oğuzhan Büyük, İbrahim Demir, Ramazan Döne, Bülent Erkol, Cavit Eyövge, Okan Halay, Enis Kahya, Volga Karslıoğlu, Ümit Kırkayak, Taner Öymen, Hüseyin Pamuk, Ömer Savaş, Okan Yalçıner, Yasin Yüzbaşıoğlu

Women

  • Sevda Akbulut, Güneş Atabay, Duygu Aydoğan, Asiye Çelik, Sevilay İmamoğlu, Serpil İskenderoğlu, Eda Maden, Seda Maden, Gonca Nahçıvanlı, Melda Deniz Olcay, Yeliz Özel, Esra Sarı, Serpil Soylu, Nergis Türkay, Ceren Üstün, Yeliz Yılmaz – 5th place

Judo

Men’s

Women’s

Karate

Men’s

Women’s

Rhythmic Gymnastics

All-Around

  • Gizem Oylumlu – 48.275p – 10th place
  • Berfil Serpil Sütçü – 49.425p – 9th place

Rowing

Men's

Sailing

Men's Single-handed Dinghy-Laser

  • Kemal Muslubaş – 96p – 11th place
  • Güray Zümbül – 125p – 13th place

Double-handed Dinghy-470

  • Okan Akdağ, Levent Peynirci – 118p – 12th place
  • Efe Karakaplan, Hakan Karakaplan – 135p – 13th place

Windsurfer - Mistral

  • Koray Ezer – 77p - 7th place

Women's

  • Ayda Ünver Single-handed Dinghy-Laser – 88p – 9th place

Shooting

Men

Women

  • Saliha Kurteş 10 m Air rifle
  • Nihan Gürer Trap

Swimming

Men's

  • Emre Çelik 100 m Backstroke, 200 m Backstroke
  • Ömer Aslanoğlu 50 m Breaststroke, 100 m Breaststroke
  • Engin Can Eter 50 m Breaststroke, 100 m Breaststroke, 200 m Breaststroke
  • Mert Karşıyakalılar 50 m Butterfly, 100 m Butterfly
  • Onur Uras 50 m Butterfly, 100 m Butterfly, 200 m Butterfly
  • Eren Onurlu 50 m Butterfly, 100 m Freestyle
  • Aytekin Mindan 200 m Freestyle

Men's Handicap S/10

  • İsmet Ayık 100 m Freestyle
  • Mustafa Yılmaz 100 m Freestyle

Women's

  • Gizem Papila 50 m Freestyle
  • Derya Erke 100 m Backstroke – 1:04.84’ - 8th place
  • Gülşah Gönenç 200 m Butterfly 2:15.57’ Turkey record
  • Özlem Yasemin Taşkın 800 m Freestyle

Table Tennis

Men's

  • Halil Hacı Single, Double
  • İrfan Tavukçuoğlu Single, Double

Women's

  • Azize Baş Single, Double
  • Ayşe Şen Single, Double

Tennis

Men's

  • Haluk Akkoyun Single, Double
  • Ergun Zorlu Double
  • Ümit Barış Ergüden Single

Women's

  • Çağla Büyükakçay Single
  • Pemra Özgen Single
  • Çağla Büyükakçay, Pemra Özgen Double lost to Italy by 0-2 - 4th place

Volleyball

Men

  • Hakan Akışık, Osman Babagiray, Orhan Cinoğlu, Arslan Ekşi, Barış Hamaz, Özkan Hayırlı, İzzet C. Kartaltepe, Ulaş Kıyak, İsmail Cem Kurtar, Ömer Laçin, Soner Mezgitçi – lost to Greece by 2-3 - 8th place

Women

Water Polo

Men

  • Halil Beşkardeşler, Hakan Çalışır, Emre Coşkun, Orkun Darnel, Can Güven, Yiğithan Hantal, Sezai Kayhan Kızıltan, Oytun Okman, Atilla Sezer, Cahit Sılay, Anıl Sönmez, Michael Taylan, Aytaç Yeğin – 8th place

Weightlifting

Men's

Women's

Wrestling

Men's Greco-Roman style:

Men's freestyle

Women's

See also

References

  • 2005 Mediterranean Games web site
  • Official Site
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 



Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from World eBook Library are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.